Anasayfa 2015 Eurovision Şarkı Yarışması

2015 Eurovision Şarkı Yarışması

Emre Gedik     Duzenle           0

2015 Eurovision Şarkı Yarışması, 60. kez gerçekleştirilen geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması'dır. Conchita Wurst'un "Rise Like a Phoenix" şarkısıyla 2014 yarışmasını kazanması üzerine Avusturya'nın Viyana şehrinde düzenlendi. Böylece Avusturya 1967 yarışmasından sonra ikinci kez ev sahipliği yaptı. Yarışmanın ilk olarak yarı finallerinin 12 ve 14, finalinin ise 16 Mayıs 2015 akşamı gerçekleştirileceği 2014 yılında delegasyon başkanı tarafından açıklanmıştı. Daha sonra ise bu tarihler yarı finaller için 19 ve 21, final için ise 23 Mayıs 2015 olarak değiştirilmiştir. Sunuculuğunu Mirjam Weichselbraun, Alice Tumler ve Arabella Kiesbauer üstlenmiştir.Kırk ülke katılımını onaylamıştır, Avustralya ilk defa katılmıştır ve Çek Cumhuriyeti, beş yıllık aradan ve Kıbrıs Cumhuriyeti ve Sırbistan, bir yıllık aradan sonra geri döndüklerini açıklamıştır. Ukrayna ise mali ve siyasi nedenlerden dolayı 2015 yılında katılmayacağını açıklamıştır.

İsveç adına yarışan Måns Zelmerlöw yarışmayı "Heroes" şarkısı ile 365 puan toplayarak kazandı. Bu İsveç'in 21. yüzyılda aldığı ikinci ve tarihinde aldığı altıncı birinciliğidir. Ancak tele oylama sonucunda İtalya birinci ve Rusya ikinci sırada yer almış, jüri oyları seyirci oylarını değiştirmiş ve birinciyi seçmiştir. Böylece 2009 yılından bu yana ilk defa seyirci oyları birinciyi seçememiştir. İtalya "Grande amore" şarkısı ile 292 puan toplayarak 2012 yılından sonra ilk kez İngilizce olmayan bir şarkı ilk üçe girmiştir. Rus şarkıcı Polina Gagarina'nın seslendirmiş olduğu "A Million Voices" 303 puan toplayarak Eurovision tarihinde ilk kez yarışmayı ikinci sırada bitiren bir ülke 300 puanın üzerine çıkmıştır; 2011 yılından bu yana ilk kez "Büyük Beşli" ülkelerinden biri ilk üçe girebilmiştir. Almanya ve Avusturya yarışmayı sıfır puanla tamamlamış; yarışma tarihinde ilk kez ev sahibi ülke sıfır puan almıştır. Aynı zamanda 2015 yarışmasında Karadağ bağımsızlığından bu yana ve Çek Cumhuriyeti yarışmaya katıdığından beri en iyi derecelerini almıştır. Ayrıca bu yıl 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda olduğu gibi İsveç ve Rusya ilk iki sırada yer almıştır.

Bu yıl Eurovision Şarkı Yarışması yaklaşık 200 milyon kişi tarafından izlenerek yeni bir rekor alındı. 20 Nisan 2015 tarihinde Universal Music Group tarafından 2015 Eurovision Şarkı Yarışması resmi albümü yayınlanmış, albümde 40 ülkenin şarkıları yer almıştır.

2015 Eurovision Şarkı Yarışması için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!