Anasayfa Agrippa Postumus

Agrippa Postumus

Emre Gedik     Duzenle           0

Marcus Vipsanius Agrippa Postumus (MÖ 12-14), Agrippa Postumus ya da Postumus Agrippa olarak da bilinen, Marcus Vipsanius Agrippa ve Yaşlı Julia'nın oğlu. Anne tarafından dede ve ninesi Roma İmparatoru Augustus ve ikinci karısı Scribonia'dır.

MÖ 12'de babasının ölümü üzerine, Augustus iki büyük kardeşi Gaius Caesar ve Lucius Caesar-'ı mirasçılaraı olarak evlatlık edindi. Augustus, eski arkadaşı Marcus'a saygısını göstermek için Postumus'u evlatlık edinmedi (böylece geride onun soyadını taşıyacak bir bir oğul bırakmış oldu).

Her halükarda, hem Lucius hem de Gaius Caesar'ın ölmeleri üzerine, Augustus sonunda hem Postumus'u hem de üvey oğlu Tiberius mirasçıları olarak evlatlık edinmek zorunda kaldı.Bu evlatlık edinme ve mirasçı tayin etme işleminden sonra, Postumus Julius Caesar Agrippa adını aldı. Augustus'un ardından kimin tahta geçeceği endişesi, Postumus ve Tiberius'u birbirine düşman haline getirecekti.

Hakkında çok az çağdaşı bilgi olsa da, neredeyse bütün Romalı tarihçiler tarafından kaba ve hayvani bir cins olarak kabul edilmişler, sadece Tacitus onun için sempati beslemiştir. Bu duruma neyin neden olduğu konusunda bir uzlaşma olmamakla birlikte, 6 ya da 7 yılında, Augustus tarafından küçük bir ada olan Planasia'ya sürgüne göndermiştir. Tacitus, Livia'nın onu oğlu Tiberius'un Augustus'un ardından imparator olmasının önünde bir engel olarak durduğu için hiç sevmediğini ve hep sakındığını iddia eder.

Her durumda, Postumus'un cezalandırılması Tiberius'un Augustus'un mirasçısı olarak önceliğini güçlendirdi. Tacitus'un (Yıllıklar 1.3) bahsettiği bir söylentiye göre, Augustus 13 yılında gizlice adayı ziyaret etmiş ve evlatlığından özür dileyerek onu Roma'ya döndürme planlarından haberdar etmiştir. Augustus'a güvenilir arkadaşlarından birisi olan Fabius Maximus eşlik etmiş ve olanların gizliliğini koruyacağına dair yemin etmiş ancak olan biteni karısı Marcia'ya anlatınca, o da bu haberi Livia'ya iletmiştir. Kısa bir süre sonra Maximus ölü bulunmuş ve sonradan Marcia kocasının ölümünden sorumlu olmakla suçlanmıştır.

Ziyaretten bir yıl sonra İmparator Augustus Postumus'u Planasia'dan geri döndüremeyerek ölmüş ve kısa bir süre sonra da Postumus muhafızları tarafından öldürülmüştür. Tiberius'un daha ölüm haberi alınır alınmaz ve ulu orta olayı inkar ettiğinden, öldürülmesini kimin emrettiği hakkında daha başlangıçta tutarsız hikâyeler vardı(Tacitus, Yıllıklar 1.5).

Agrippa Postumus için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!