Anasayfa Dibek Dağı

Dibek Dağı

Emre Gedik     Duzenle           0

Dibek Dağı, Orta Toroslar'da, Tahtalı Dağları'nın koludur. Seyhan ırmağının Göksu kolu batıdan, Binboğa Dağları ve Ceyhan Nehri'nin kolu olan, Göksun Çayı'nın kolu Terbüzek Çayı doğudan, Bebek Dağları güneyden, Bozcal Dağları kuzeyden sınırlandırır. GB-KD uzanışlı dağlar kıvrımlı ve kırıklı yapıdadır. 1750 m ile 2549 m'ler arası yaylalar yer alır. Dağları oluşturan ana unsur kireçtaşıdır. Dağlık kütlenin doğusunda Göksun ilçesi, batısında Tufanbeyli ilçesi yer alır. Dağın su bölümü çizgisi Adana-Kahramanmaraş il sınırını oluşturur.

Kireçtaşı aşırı geçirgen bir kayaç olduğundan yaylacılık faaliyetleri kar kütlelerine bağlı olarak yapılır. Dağ üzerinde akarsu bulunmaz. Dağlık alanlara kışları 3–4 m kadar kar yağmaktadır. Dibek Dağları'nın alt kısımlarında orman örtüsü hakimdir. 2200 m'den sonra orman kuşağı sona erer. Karaçam, sedir, Göknar, Ardıç en yaygın türlerdir.

Kar bastırma, kışın yağan kar, rüzgarla çukur ve dulda alanlara birikir. nisan ayında yaylaya gelen köylüler kar yığınlarının üstünü bitkilerle (saman, geven, ağaç dalları) ile kapatırlar. Bu kar yığınlar 4–5 m en, 10–15 m uzunluk, 3 m yüksekliğe sahiptir. Yaz mevsiminde kaplara konulan karlar eritilerek hayvanlar su temin edilir.

Dibek Dağı için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!