Anasayfa Halk Hareketi için Birlik

Halk Hareketi için Birlik

Emre Gedik     Duzenle           0

Halk Hareketi için Birlik (Fransızca: Union pour un mouvement populaire Fransızca telaffuz: [y.njɔ̃.pu.ʁœ̃.muv.mɑ̃.pɔ.pyˈlɛʁ]; UMP Fransızca telaffuz: [y.ɛmˈpe]) Fransa'da Sosyalist Parti (PS) ile birlikte iki önemli çağdaş siyasi partiden biri olan, merkez sağ bir siyasi partiydi. 2002 yılında Cumhurbaşkanı Jacques Chirac önderliğinde birkaç merkez sağ partinin birleşmesi olarak kuruldu. 30 Mayıs 2015 tarihinde partinin adı Cumhuriyetçiler olarak değiştirildi.

O zamanki UMP başkanı olan Nicolas Sarkozy, 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminde Fransa Cumhurbaşkanı seçildi. Ancak 5 yıl sonra PS adayı François Hollande'a yenildi. Kasım 2012 parti kongresinden sonra UMP'de iç sıkıntılar ve parti başkanı Jean-François Copé'yi istifaya zorlayan mali skandallar baş gösterdi. Kasım 2014'te UMP başkanlığına tekrar seçildikten sonra Sarkozy, partinin adını "Cumhuriyetçiler" olarak değiştiren bir değişiklik öne sürdü. Bu değişiklik onaylandı ve 30 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

UMP, 2002 yılından 2012 yılına kadar Fransa Ulusal Meclisi'nde salt çoğunluğa sahipti. Avrupa Halk Partisi (EPP), Merkezci Demokratlar Enternasyonali (CDI) ve Uluslararası Demokrat Birliği (IDU) üyesiydi.

Halk Hareketi için Birlik için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!