Anasayfa Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi

Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi

Emre Gedik     Duzenle           0

Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi, 1960-2004 arasında CONMEBOL ile UEFA tarafından düzenlenen ve UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile Copa Libertadores şampiyonunun karşılaştığı Kıtalararası Kupa'da şampiyonluk yaşayan teknik direktörlerin derlendiği liste. Kıtalararası Kupa'yı kaldıran ilk teknik direktör, Real Madrid ile 1960'taki ilk maç sonrası şampiyonluğa ulaşan Miguel Muñoz oldu. İlk 18 maç iki ayaklı oynandı. 1980 yılında Juan Mujica'nın başında olduğu Nacional, Nottingham Forest'ı ilk kez uygulanan tek ayaklı sistemde mağlup ederek yeni sistemdeki ilk şampiyonluğu elde etti. Sonuncusu 2003'te gerçekleştirilen organizasyonda ise son şampiyonluğu kazanan Porto'nun teknik direktörlüğünü Víctor Fernández yapmaktaydı.

Arjantinli Carlos Bianchi, 1994'te Vélez Sarsfield'in, 2000 ve 2003'te Boca Juniors'un başındayken kupayı kazandı ve turnuvada 3 şampiyonluk kazanan tek teknik direktör oldu. Dört teknik direktör daha kupayı birden fazla kez kazanma başarısı gösterirken, bu dört ismin tamamı aynı takımla iki yıl üstüste şampiyonluğa ulaşmıştı. Santos'un başındayken 1962 ve 1963 yıllarında kupayı kazanan Lula, hem turnuva tarihinde iki şampiyonluğa ulaşan hem de bunu üst üste iki sezon yapan ilk teknik direktör olmuştu. Helenio Herrera, Internazionale Milano'nun teknik direktörü olarak 1964 ve 1965 yıllarında şampiyonluğa ulaştı. Arrigo Sacchi 1989 ve 1990'da Milan ile kupayı kazandı. Son olarak Telê Santana, São Paulo ile 1992 ve 1993 yıllarında bu sevinci yaşadı.

8 farklı isimle 11 şampiyonluk yaşayan Arjantinliler, ülke bazında turnuva tarihinin en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktörleri oldu. Kupa tarihi boyunca 9 teknik direktör; İtalyan takımı Internacionale Milano'yu çalıştıran Arjantinli Helenio Herrera, Hollanda takımı Feyenoord'u çalıştıran Avusturyalı Ernst Happel, Hollanda takımı Ajax'ı çalıştıran Rumen Ștefan Kovács, Paraguay takımı Olimpia'yı çalıştıran Uruguaylı Luis Cubilla, Portekiz takımı Porto'yu çalıştıran Hırvat Tomislav Ivić, Alman takımı Borussia Dortmund'u çalıştıran İtalyan Nevio Scala, İspanyol takımı Real Madrid'i çalıştıran Hollandalı Guus Hiddink, İngiliz takımı Manchester United'ı çalıştıran İskoç Alex Ferguson ve Porto'yu çalıştıran Víctor Fernández, kupayı kendi ülkesinden olmayan bir takımı çalıştırarak kazandı.

Kıtalararası Kupa kazanan teknik direktörler listesi için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!