Anasayfa VIII. Bonifacius

VIII. Bonifacius

Emre Gedik     Duzenle           0

Papa VIII. Bonifacius (İtalyanca: Bonifacio VIII; Fransızca ve İngilizce: Boniface VIII) (d. yak. 1235 Anagni, Papalık Devleti – ö. 11 Ekim 1303 Roma). Doğum adı Benedetto Caetani veya Gaetani, olan ve 24 Aralık1294 - 17 Ekim 1303 döneminde papalık yapan din adamı.

14. yüzyıl başlangıç yılı olan 1300 yılını, kutlama mevkii Roma olarak seçilen ilk Roma Katolik Jübile Yılı olarak organize etti. Bu yılda hem manevi dinsel iktidarı hem de dünyevi maddesel iktidarın merkezinin papa olduğunu ilan etti. Bu nedenle gerçek hükümdarlar iktidar gücü olarak Roma'da bulunan Papa'ya bağlı ve onun altında bulunmaları gerekmekte olduğu sonucuna vardı. Bu papanın en üst ve tek dünyavi (ve manevi) güç olması doktrini olarak bilinmektedir. Bu doktrini pratik olarak uygulayan Papa VIII. Bonifacius Avrupa'da bulunan politika otoriteleri ile anlaşmazlığa düştü ve bu gayet derin yaralar bırakan siyasi ve askeri çatışmalara dönüştü.

VIII. Benifacius İtalyan ozan Dante Alighieri ile gayet ciddi ihtilafları ile hatırlanmaktadır. Dante ünlü eseri İlahi Komedya'da papa Benifacius'u Cehennemin Sekizinci dairesine Hristiyanlık dininde gayet büyük suç olan "dinsel işleri ve görevleri para karşılığı" satanlar grubuna koymuştur.

VIII. Bonifacius için yorum yaz

E-mail Bülteni için Kaydolun

Daha fazla bilgi ister misiniz?

En son gönderilerimizi almak için e-mail adresinizi girin!